صدای شکستن بازنشستگان در ایران

۲۰ درصد سالمندان زن و ۱۰درصد سالمندان مرد تنها زندگی می کنند

بازنشسته.jpg

ilna.ir

برطبق آمارهای رسمی نزدیک به ۸ میلیون سالمند در ایران وجود دارد. کارشناسان، صندوق های بازنشستگی را در کنار آب و محیط زیست از ابرچالش های کشور می دانند. بی دلیل نیست که صدای اعتراض بازنشستگان هر روز بلندتر به گوش می رسد، در اوائل شهریور امسال شاهد گردهمایی تجمع بازنشستگان کشوری در مقابل وزارت تعاون کار بودیم که خواهان اجرایی شدن بیمه جامع و فراگیر و طرح همسان سازی بودند. دو مشکل اصلی بازنشستگان کشور کمبود مستمری و درآمد کافی، عدم وجود بیمه و خدمات درمانی کامل است. تنها ۵۲ درصد کسانی که در پس سه دهه کار بازنشسته شده اند، تحت پوشش خدمات و حمایت های صندوق های بازنشستگی کشور هستند و بقیه تحت پوشش هیچ صندوقی نیستند. ۲۰ درصد سالمندان زن و ده درصد سالمندان مرد تنها زندگی می کنند. این آمارها نشان می دهد که زنان در زیر بار اقتصادی بیشتری قرار دارند ودر شرایط سخت تری دوران بازنشستگی خود را می گذرانند.

بیمه های درمانی از چالش های اصلی

از آنجا که بیمه های درمانی سازمان تامین اجتماعی کفایت نمی کند، «بیمه تکمیلی» نیز به بازنشستگان تحمیل شده که باید از همان مستمری مبلغی را نیز برای این بیمه بپردازد. اما حتی این بیمه تکمیلی نیز درمان کامل را ممکن نمی سازد. برای مثال در سال ۹۷ به دلیل مصوبه شورای عالی بیمه ۷۹ قلم دارو از پوشش بیمه ها خارج شد و هزینه آن باز بر دوش مصرف کنندگان افتاد.

وضعیت صندوق بازنشستگی کشوری

در ایران ۱۸ صندوق بازنشستگی وجود دارد که بزرگترین آن صندوق تامین اجتماعی است. از دیگر صندوق های بازنشستگی صندوق بازنشستگی کشوری است. این صندوق نزدیک به یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر را پوشش می دهد و به ارائه خدمات به بازنشستگان سازمان های دولتی جمهوری اسلامی می پردازد. این صندوق زیرنظر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و در سی استان کشور فعالیت می کند و ازثروتمندترین سازمان های کشوراست. افزون بر آن پنج شرکت را در زیر مجموعه خود دارد که در حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و صنایع غذایی و کشاورزی فعال است. مدیر عامل جدید این صندوق میعاد صالحی، ۳۷ ساله تنها پس از ۵ ماه  در مرداد ماه امسال از کار برکنار شد. علت این برکناری انتشار فهرستی از حقوق و مزایای مدیران صندوق بازنشستگی کشوری بود که در رسانه ها جنجال به پا کرد. از جمله ذکر حقوق ماهیانه ۵۴ و ۴۴ میلیون تومان ولی آذرنوش و علی محمد علیخان زاده از مدیران شرکت سرمایه گذاری آتیه صبا بوده است.

خواست بازنشستگان کشوری چیست؟

بازنشستگان کشوری در اعتراض خود در مقابل وزارت کار دومورد را ذکر کرده اند. اولی موضوع داشتن یک بیمه کامل درمانی است. آنها به اصلاحیه ماده ۱۳ قانون مدیریت خدمات کشوری اشاره می کنند. در این ماده و با توجه به اصل ۲۹ قانون اساسی بازنشستگان خواهان بیمه صد در صدی پیشگیری، درمان و دوران نقاهت هستند. برای مثال سرطان هایی مثل سینه، روده، پرستات و غیره اگر درزمانبدی مناسب غربالگری شود و آزمایش های لازم انجام گیرد، درمان سریع تر انجام می شود. آنان خواستار پرداخت کامل هزینه های ازمایش های غرباگری از سوی صندوق ها هستند. خواست دوم اجرای کامل ماده ۶۴ قانون مدیریت خدمات کشوری و تبصره های آن است. بر اساس این ماده تعیین حقوق کارمندان و بازنشستگان باید بر پایه شاخص خرید زندگی سالانه صورت گیرد.

همسان سازی حقوق بازنشستگان

بازنشستگان صندوق بازنشستگی کشوری خواهان همسان سازی مستمری با حقوق شاغلین هستند. یعنی یک بازنشسته حقوقش با شاغل هم پایه و رتبه استخدامی اختلاف فاحش دارد، مثلا مستمری بسیاری تنها ده تا ۲۰ درصد حقوق شاغلین است. برای یک کارگر یا کارمند حقوق به دستمزد صرف ختم نمی شود و مزایای مزدی از قبیل بهره وری، کارانه و اضافه کار را نیز شامل می شود. ولی برای بازنشستگان حقوق فقط همان مستمری یک میلیون و اندی است و هیچ مزایای جانبی حتی یک وام قرض الحسنه هم وجود ندارد. با بحرانی شدن وضع اقتصادی مثل تورم و گرانی وضعیت بازنشستگان نیز وختم تر می شود.

لازم به ذکر است که صالحی مدیر عامل سابق این صندوق حداقل حقوق بازنشستگان برای کمتر از سی سال خدمت با افزایش امسال همسان سازی را برابر یک میلیون و ۵۸۰ هزار تومان اعلام کرد و حداقل حقوق برای سی سال خدمت دو میلیون و ۹۹ هزار تومان است. این درحالی است که ناصر موسوی لارگانی، عضو کمیسیون مجلس، شاخص خط فقر را سه میلیون و ۴۰۰ هزار تومان تعیین کرده است. از چالش های دیگر بازنشستگان نداشتن تشکل های توانمند است که بتواند خواسته های آنها را پی گیری کند.

بیشتر از