زنی که می‌خواست شبیه کیم کارداشیان شود به جرم قاچاق پول به دبی سه سال زندانی شد

این زن ۳۰ ساله سال گذشته هنگام انتقال میلیون‌ها پوند در آستانه سفر از لندن به دبی دستگیر شد

خانم هانلون ماه گذشته با حضور در دادگاه ایزلورت در لندن، اتهامات علیه خود را پذیرفته بود- NCA

زنی سی ساله‌ از اهالی شمال انگلستان، به جرم پول‌شویی به حدود سه سال زندان محکوم شده است. خانم تارا هانلون، از اهالی شهر لیدز، روز ۳ اکتبر ۲۰۲۰ در حالی دستگیر شد که می‌خواست با پنج چمدان سوار پرواز لندن-دبی شود. در آن چمدان‌ها بیش از ۱.۹میلیون پوند پول نقد پنهان شده بود. 

خانم هانلون ماه گذشته با حضور در دادگاه ایزلورت در لندن، اتهامات علیه خود را پذیرفته بود. او پیش از آن اعتراف کرد که در سه مورد در سال ۲۰۲۰ دست به جابه‌جایی غیرقانونی پول زده بوده است؛ از جمله ۱.۴ میلیون پوند در ۱۴ ژوئیه، ۱.۱ میلیون پوند در ۱۰ اوت، و یک میلیون پوند در ۳۱ اوت ۲۰۲۰. 

بر اساس گزارش‌ها، ماموران گمرک در فرودگاه هیتروی لندن خانم هانلون را به دلیل پنج چمدان بزرگش مورد پرس‌و‌جو قرار دادند. او گفته بود که با یکی از دوستانش به «سفری دخترانه» به دبی می‌رود و این همه بار با خود آورده است، چون «مطمئن نیست می‌خواهد چه بپوشد.»

به گفته مقامات مرزبانی بریتانیا، این کشف بزرگ‌ترین مورد کشف پول نقد در سال ۲۰۲۰ در مرزهای این کشور است. 

در تصاویری از چمدان‌ها منتشر شده است، کیسه‌های پر پول را در آن‌ها می‌بینیم. خانم هانلون کیسه‌‌های پول را زیر قهوه قایم کرده بود؛ لابد با این تصور که با آن شیوه، سگ‌های فرودگاه بوی پول نقد را استشمام نخواهند کرد. 

خانم هانلون پیش از این گفته بود که به دلیل شغلش، «زندگی فوق‌العاده»ای داشته. این گفته‌ او تیتر رسانه‌های بریتانیا شد. 

رسانه‌های عامه‌پسندی مانند روزنامه «سانِ» لندن، او را فردی معرفی کردند که از نوع آرایش چهره‌اش معلوم است می‌خواسته است شبیه کیم کارداشیان، چهره مشهور ارمنی-آمریکایی، شود. مادربزرگ او نیز در گفت‌وگو با رسانه‌ها این نظر ‌را تایید کرده است.

این متهم در ابتدا به ماموران گفته بود که این اولین سفرش است، برای آن پولی دریافت نمی‌کرده، و تصور می‌کرده اعمالش قانونی هستند، چون پول همراه خود را در دبی اعلام می‌کند. اما استعلام از خط هوایی و بررسی تلفن همراه او نشان داد که کارش انتقال پول بوده است و سه سفر مشابه در ماه‌های ژوئیه و اوت سال گذشته انجام داده است. به او برای هر سفر تنها حدود ۳۰۰۰ پوند پرداخت می‌شده است. 

در یکی از پیامک‌هایی که او از تلفنش فرستاده است، نوشته است: «سه تا بزرگش… دستمزد این یکی و بعدی را که بگیرم، بدهی بی‌ بدهی.»

در پیامک دیگری گفته است شغلش باعث می‌شود «زندگی فوق‌العاده‌ای» داشته باشد: «چند روز زیر آفتاب، چند روز در خانه.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

تحقیقات پلیس سراسری جناییِ بریتانیا روشن کرد که خانم هانلون واقعا هر بار هنگام ورود به دبی، همراه داشتن مقادیر بالای پول نقد را اعلام کرده است؛ هرچند مجموع میزانی که اعلام کرده است، بالغ بر حدود ۳.۵ میلیون پوند بوده است. 

خانم هانلون تحت مدیریت فردی به نام میشل کلرک عمل می‌کرد که چهار سال پیش در لیدز با او آشنا شده بود. کلرک که مقیم دبی است، از هانلون خواسته بود شرکتی برای فعالیت‌هایش به عنوان آرایشگر تاسیس کند تا پول‌شویی از آن طریق انجام شود. 

پیامک‌های تلفن خانم هانلون نشان می‌دهد که می‌خواسته مردی به نام لیام را هم به دام این فعالیت بکشاند. او در پیامکی نوشته بود: «به نظرم لیام حتما آماده خواهد بود. هر کس دیگری که می‌شناسم، یا بچه دارد یا دهان‌لق است. لیام اما کسی نیست که این همه پول را از دست بدهد.» 

استفن گراتیج، وکیل خانم هانلون، مدعی شد که او هنگام ارتکاب جرم آسیب‌پذیر بوده است، چرا که مادرش در ماه مارس به مرگ ناگهانی در گذشته بود و او را از شغلش کنار گذاشته بودند. 

اما کارن هولت، قاضی پرونده، در مخالفت با این استدلال گفت: «با آن ‌که شما در آن مقطع آسیب‌پذیر بودید، یافته‌های من نشان نمی‌دهد که مورد سوءاستفاده واقع شدید. معلوم است که شما دقیقا می‌دانستید دارید چه کاری انجام می‌دهید.»

آیان تروبی، بازجوی ارشد پرونده، گفت: «تارا هانلون فکر می‌کرد قرار است سبک زندگی پرسفری داشته باشد. ولی حالا باید به زندان برود. امیدوارم داستان او اخطاری باشد به دیگرانی که به فکر همین کار هستند. توقف جریان پول نقد غیرقانونی از اولویت‌های پلیس سراسری و متحدان ما است.»

بیشتر از جهان