همسفران فضایی کیستند و خرج سفر آقای میلیاردر چقدر است؟

بزوس در این سفر با سه نفر دیگر همراه خواهد بود که به اندازه او مشهور یا ثروتمند نیستند

گروه همسفران جف بزوس متشکل از برادر آقای بزوس، مارک، والی فانک، پیشگام فضانوردی و الیور دایمن، نوجوان است - Joe Raedle/AFP

جف بزوس قرار است با فضاپیمای خود دومین مسافری باشد که با سفینه خودش به فضا پرواز می‌کند.

اما او در این سفر با سه نفر دیگر همراه خواهد بود که به اندازه او مشهور یا ثروتمند نیستند.

این گروه متشکل از برادر آقای بزوس، مارک، والی فانک، پیشگام فضانوردی و الیور دایمن، نوجوانی است که پدرش بلیت یک صندلی در این فضاپیما را برای او خریده است. دو نفر آخر به ترتیب مسن‌ترین و جوان‌ترین افرادی خواهند بود که به فضا خواهند رفت.

اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم، این گروه در معنای سنتی خود خدمه پرواز نیستند چون فضاپیما به صورت خودکار عمل می‌کند و در نتیجه تمام کارهای پرواز را خودش انجام می‌دهد. (این نقطه مقابل سفر ریچارد برنسون است که علاوه بر این میلیاردر و دیگر مسافران، خلبان جداگانه هم داشت.)

در ادامه هر آنچه باید درباره این سفر تاریخ‌ساز به فضا بدانید را از نظر می‌گذارنیم، از جمله این که خرید یک صندلی در این سفر چقدر هزینه برمی‌دارد.

جف بزوس

شناخته‌شده‌ترین فرد این گروه با فاصله  زیاد، جف بیزوس، بنیان‌گذار آمازون است که پیشتر در ماه جاری میلادی از مدیر عاملی آن کنار گرفت. گرچه او بیشتر به خاطر کارهایش در آمازون و مالکیت روزنامه واشنگتن پست شناخته می‌شود، تعهد او به اکتشافات فضایی هم  چیز تازه‌ای نیست: او در سال ۲۰۰۰ شرکت بلو اوریجین را تاسیس کرد و از همان زمان از نزدیک درگیر آن بوده است.

وقتی سفر فضایی آقای بیزوس اعلام شد قرار بود خیلی پیشگام‌تر از بقیه باشد، قرار بود او اولین میلیاردری باشد که به فضا می‌رود و اولین فردی باشد که با فضاپیمایی ساخت شرکت خود این سفر را انجام می‌دهد. اما ریچارد برنسون او را در ثبت این رکورد شکست داد، البته بلو اوریجین استدلال می‌کند پرواز ویرجین گالاکتیک واقعا سفری فضایی محسوب نمی‌شود.

مارک بزوس

مارک، برادر جف، شاید به اندازه برادر مشهورترش ثروتمند نباشد ولی به هر صورت او هم ثروت کمی ندارد. او مقداری سهام در آمازون دارد که همین او را میلیونر می‌کند و جدا از آن حرفه خود را داشته، برای آتش‌نشانی داوطلب می‌شود و دبیر ارتباطات یک سازمان خیریه است، او همچنین یکی از اعضای بنیان‌گذار شرکت سرمایه‌گذاری خصوصی هایپست کپیتال است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

مارک ۵ سال از جف کوچک‌تر است و او را «بهترین رفیق» خود توصیف کرده است. (این دو برادر یک خواهر دیگر به نام کریستینا هم دارند.)

والی فانک

خانم فانک با فاصله زیاد از دیگران شایسته‌ترین فرد این گروه برای پرواز به فضا باشد. علاوه بر سایر دستاوردها، او یکی از اعضای گروه مرکوری ۱۳ بود و همان برنامه‌ تعلیمی را گذارند که فضانوردان اولیه ناسا انجام داده بودند و تقریبا به فضا رفت و همچنین اقدامات دیگری هم در عرصه هوافضا داشته است.

به نظر نمی‌رسد خانم فانک هم مانند مارک بزوس، قیمت بلیت خود را پرداخته باشد. او شخصا از طرف جف بزوس برای حضور در این پرواز دعوت شد.

بعد از تکمیل این پرواز، او با ۸۲ سال سن مسن‌ترین فردی خواهد بود که به فضا می‌رود. این رکورد در حال حاضر در دست جان گلن است که نام او هم در یک فضاپیمای دیگر بلو اوریجین دیده شد بعد از آنکه در سن ۷۷ سالگی با فضاپیمای این شرکت پرواز کرد.

الیور دایمن

آخرین نفر و فرد کمتر شناخته‌شده این گروه الیور دایمن است که درواقع قرار نبود در این پرواز حضور داشته باشد. صندلی او وقتی باز شد که برنده مزایده عمومی این صندلی گفت خیلی سرش شلوغ است و نمی‌تواند به پرواز برسد. پدر سرمایه‌گذار الیور در نوبت دوم قرار داشت و بعد از انصراف برنده، این بلیت به او رسید که او هم بلیت را به پسرش داد.

چیز زیادی از آقای دایمن نمی‌دانیم، دانش‌آموزی که قرار است از سال آینده به دانشگاه اوترخت در هلند برود بعد از آنکه یک سال را برای فراگیری پرواز مرخصی تحصیلی گرفته است.

اما یک چیز خیلی بزرگ درباره او می‌دانیم: قیمت صندلی او در این پرواز. جوز، پدر الیور هزینه این صندلی را پرداخته است و گرچه قیمت دقیق آن فاش نشده ولی احتمالا چند میلیون دلار است چرا که می‌دانیم برنده مزایده ۲۸ میلیون دلار پرداخته بود.

علاوه بر قیمت بالا، این بلیت بدان معنی است که آقای دایمن اولین مشتری بلو اوریجین است که هزینه سفر خود را پرداخته و یکی از اولین افرادی است که هزینه بلیت برای سفر با فضاپیما را می‌پردازد.

او همچنین جوان‌ترین فردی است که به فضا می‌رود. او این رکود را از دست گرمن تیتوف ۲۵ ساله در می‌آورد که عضوی از خدمه ماموریت وستوک ۲ اتحاد جماهیر شوروی سابق بود که در دهه ۱۹۶۰ میلادی به فضا رفت.

جف بزوس پیش از پرواز ویدیویی از آقای دایمن منتشر کرد که اطلاعات بیشتری از فکر و ذکر او درباره این پرواز به دست می‌دهد. او گفت «خیلی عالی» است که در این سفر با خانم فانک همراه است و «چون جوان‌ترین فرد حاضر در فضا است احساس مسئولیت» می کند و انتظار دارد وقتی به زمین برمی‌گردد «زبانش بند» بیاید.

© The Independent

بیشتر از جهان