استان شین‌جیانگ؛ «شهرآشوب جهنمی» برای مسلمانان اویغور

در مدت چند سال گذشته چین همواره متهم به هدف قرار دادن اویغورها داخل و خارج از کشور خود شده است

جمعیت پرشماری از مسلمانان در چین، شکنجه شده و در اردوگاه‌های اجباری با آنان به نحوی تحقیرآمیز رفتار می‌شود - Dale DE LA REY / AFP

عفو بین‌الملل، سازمان بین‌المللی حقوق بشر، ادعا کرد چین به بازداشت، شکنجه و آزار گسترده مسلمانان اویغور در منطقه شین‌جیانگ می‌پردازد.

اگنس کالامارد، دبیر کل عفو بین‌الملل، گفت گزارش‌ آنان «مدارکی تفصیلی از جرایم ارتکاب یافته علیه بشریت، نقض شدید حقوق بشر و آشوب‌ شهری جهنمی را در مقیاسی سرسام‌آور» نشان می‌دهد.

گزارش ۱۶۰ صفحه‌ای عفو بین‌الملل که «گویا ما دشمنانی در جنگ بودیم» نام دارد، می‌گوید مدارکی که جمع کرده نشان می‌دهد دولت چین «دست‌کم این جرایم را علیه بشریت مرتکب شده است: بازداشت یا سایر محدودیت‌های ناقض آزادی جسمی افراد در تناقض با قوانین بنیادین حقوق بین‌المللی، شکنجه و آزار.»

گزارش عفو بین‌الملل شامل مطالعات میدانی و تحقیقات از راه دور در فاصله اکتبر ۲۰۱۹ تا مه ۲۰۲۱ است. این گزارش شامل شهادت‌نامه‌هایی از افرادی است که پیشتر در اردوگاه‌های اجباری بازداشت بوده‌اند و سایر کسانی که بعد از سال ۲۰۱۷ در شین‌جیانگ حضور داشتند، افزون بر این تحلیل‌هایی از تصاویر و اطلاعات ماهواره‌‌های منطقه نیز در گزارش آمده است.

افرادی که برای این گزارش با آنان گفت‌وگو شد شامل ۵۵ تن از کسانی‌اند که در اردوگاه‌های اجباری شین‌جیانگ بازداشت بوده‌اند (۳۹ مرد و ۱۶ زن)، ۱۵ شاهد دیگر نیز که از سال ۲۰۱۷ به این سو در شین‌جیانگ زندگی کرده یا از آنجا دیدار کرده‌اند و ۶۸ نفر از اعضای خانواده افرادی از شین‌جیانگ که عزیزانشان اکنون مفقود یا محبوس‌اند.

این گزارش ادعا می‌کند «دولت چین از سال ۲۰۱۷ با عنوان مبارزه با "تروریسم" آزار گسترده و سازمان‌یافته‌ای را علیه مسلمانانی که در ناحیه خودمختار اویغور شین‌جیانگ زندگی می‌کنند به راه انداخته است».

در این گزارش آمده که بسیار فراتر از واکنشی مشروع نسبت به تهدید تروریستی ادعا شده، اقدام‌های دولت چین حاکی از نیتی روشن در هدف قرار دادن بخشی از جمعیت شین‌جیانگ «بر اساس مذهب و قومیت و استفاده از خشونت شدید و تهدید است تا اعتقادات مذهبی اسلامی را از سنت‌های فرهنگی‌ـ‌قومی این جماعت مسلمان ترک‌تبار بزداید».

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

خانم کالامارد توییت کرد: «وجدان بشریت باید شوکه شود که می‌بیند جمعیت پرشماری از مسلمانان شست‌وشوی مغزی می‌شوند، شکنجه شده و در اردوگاه‌های اجباری با آنان به نحوی تحقیرآمیز رفتار می‌شود و میلیون‌ها نفر دیگر از آنان نیز با ترس از نظارت گسترده دستگاه‌های امنیتی زندگی می‌کنند.»

او گفت میلیون‌ها نفر از اویغورها، قزاق‌ها و سایر گروه‌های قومی اکثرا مسلمانی که در شین‌جیانگ زندگی می‌کنند به انقیاد کشیده شده و مجبور می‌شوند در جامعه ادغام شوند و باید سنت‌های مذهبی، رسوم فرهنگی و زبان‌های محلی خود را کنار بگذارند.

در مدت چند سال گذشته چین همواره متهم به هدف قرار دادن اویغورها داخل و خارج از کشور خود شده است. با این وجود پکن همه این اتهام‌ها را به طور مداوم انکار کرده است.

بنا به گزارش‌، دولت چین برای شست‌وشوی مغزی سیاسی و تطبیق فرهنگی اجباری به بازداشت گسترده و خودسرانه این افراد دست زده است. 

این گزارش نوشت: «تعداد زیادی از مردان و زنان اکثرا از جمعیت قومی مسلمان بازداشت شده‌اند. آن‌ها صدها هزار نفر هستند که به زندان فرستاده شده و صدها هزار نفر دیگر - شاید یک میلیون نفر یا بیشتر- به اماکنی فرستاده شده‌اند که دولت آن‌ها را مراکز "تربیتی" یا "آموزشی" می‌نامد.»

این گزارش تاکید کرد افراد بازداشتی در این اردوگاه‌ها پیوسته شست‌وشوی مغزی می‌شوند و همچنین از نظر جسمی و روانی شکنجه شده و به اشکال دیگر با آن‌ها بدرفتاری می‌شود.»

این گزارش گفت: «مسلمانانی که در شین‌جیانگ زندگی می‌کنند احتمالا تحت‌نظرترین جمعیت در کل جهان هستند.»

گزارش عفو بین‌الملل اظهار داشت به گفته ساکنان پیشین شین‌جیانگ این سیستم نظارتی شامل نظارت از نزدیک و نظارت بر دستگاه‌های الکترونیکی افراد به شکل جمع‌آوری اطلاعات زیستی از قبیل اسکن کردن چشم و تصویربرداری از چهره، مصاحبه‌های متجاوزانه از طرف مقام‌های دولتی و تفتیش‌ها و بازجویی‌های منظم از طرف ماموران امنیتی حاضر در همه مکان‌ها است. 

روش‌هایی که برای نظارت بر شهروندان به کار بسته شدند همچنین شامل مهمانانی ناخوانده از طرف کارمندان و ماموران دولت است که برای زندگی با خانواده‌های اقلیت تعیین می‌شوند و همچنین شبکه‌ای از دوربین‌های نظارتی، شبکه گسترده‌ای از ایست‌های بازرسی و دسترسی نامحدود به دستگاه‌های ارتباطی و اطلاعات مالی افراد است.

این گزارش از چین خواست که «بی‌درنگ همه اردوگاه‌های باقی‌مانده را ببندد و تمام افرادی که در این اماکن یا سایر نقاط بازداشتی محبوس هستند را آزاد کند». این گزارش همچنین گفت سازمان ملل باید روند مستقل بین‌المللی ایجاد کند تا درباره جرایمی که تحت حقوق بین‌المللی ارتکاب یافته و سایر نقض‌های جدی حقوق بشر در شین‌جیانگ تحقیق کند.

دولت چین هنوز به گزارش عفو بین‌الملل واکنش نشان نداده است، با وجود این وزارت خارجه این کشور همواره هرگونه گزارشی که درباره شکنجه در شین‌جیانگ صحبت کرده را انکار کرده است.

© The Independent