غوغای ازدواج مردی با زن کم‌توان ذهنی در چین

مقامات استان هنان چین اجازه نداده‌اند که آن مرد با زن کم‌توان ذهنی ازدواج کند، اما اجازه داده‌اند تا با هم زندگی کنند

طبق قوانین چین رضایت زن و مرد برای عقد ازدواج الزامی است و به علت آن که کم‌توانان ذهنی در اغلب موارد قادر به رضایت دادن نیستند، ازدواج‌شان غیرقانونی است- عکس از شبکه‌های اجتماعی

انتشار ویدیویی که گویا ازدواج مردی ۵۵ ساله در چین را با زنی دچار کم‌توانی ذهنی و نصف سن او نشان می‌دهد، غوغایی به پا کرده است و بسیاری خشمگین شده‌اند که مبادا آن زن مورد بهره‌کشی قرار گیرد.

در این ویدیو که در رسانه اجتماعی چینی «ویبو» همه‌بین شده است، زنی ۲۰ ساله بی‌امان در حال گریستن است و مردی هم دارد اشک‌های او را پاک می‌کند. سایر زن‌های خانواده به زن توضیح می‌دهند که دارد به «خانه جدیدی» می‌رود.

در ویدیو زنی می‌گوید: ببین چقدر با تو مهربان است... گریه نکن. الان در خانه جدیدی هستی.»

به گزارش روزنامه ساوت چاینا مورنینگ، مقامات استان هنان چین اجازه نداده‌اند که آن مرد با زن کم‌توان ذهنی ازدواج کند، اما اجازه داده‌اند تا با هم زندگی کنند.

آن زن که قیمومت یا «تملک» (possession) وی را به آن مرد سپرده‌اند، به علت کم‌توانی شدید ذهنی قادر به راه رفتن یا تکلم نیست.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

طبق قوانین چین رضایت زن و مرد برای عقد ازدواج الزامی است و به علت آن که کم‌توانان ذهنی در اغلب موارد قادر به رضایت دادن نیستند، ازدواج‌شان غیرقانونی است. اما به گفته کارشناسان، قانون مانع با هم زندگی کردن چنین زوج‌هایی نیست.

بنابر گزارش‌ها، این مرد ۵۵ ساله به روزنامه‌ای محلی گفته است که آن کلیپ ویدیوی مهمانی عروسی‌شان است و چون نتوانسته‌اند ازدواج را به ثبت برسانند، مجوز جشن نداشته‌اند. او ادعا می‌کند که والدین این زن به او اجازه داده‌اند که از او «مراقبت» کند و با هم زندگی خواهند کرد.

این رویداد باعث خشم شماری از مردم شده است و از مقامات بابت پذیرفتن این ازدواج انتقاد می‌کنند.

در پی انتقاداتی که رخ داد، پدر آن زن با انتشار ویدیویی از تصمیم خودش دفاع کرد و گفت «هر دو راضی بودند» و افزود که هیچ پولی در آن ماجرا رد و بدل نشده است.

حقوقدانی به نام ژونگ ون می‌گوید، اگر رابطه جنسی در این ازدواج رخ دهد، مصداق تجاوز است.

او می‌گوید: «اگر یک طرف رابطه‌ای جنسی، یک فرد کم‌توان ذهنی باشد، به احتمال زیاد مصداق تجاوز است.»

© The Independent

بیشتر از جهان