روسیه محموله سوم واکسن کرونا را به سفارت ایران تحویل داد

«قرار است امروز، پنجشنبه این محموله واکسن با هواپیمای ماهان به تهران منتقل شود»

در ادامه توافق برای تحویل واکسن کرونا، روسیه محموله سوم واکسن «اسپوتنیک وی» را جهت انتقال به تهران، به سفارت ایران در روسیه تحویل داد.

به گزارش منابع روسی، روز چهارشنبه، سومین محموله واکسن کرونا روسی اسپوتنیک وی که شامل ۲۰۰ هزار دوز است به سفارت ایران در روسیه تحویل داده شد.

خبرگزاری دولت ایران، ایرنا، با تائید این خبر نوشت: «قرار است امروز پنجشنبه این محموله واکسن با هواپیمای ماهان به تهران منتقل شود.»

به گفته رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت تا ۱۱ اسفندماه جاری ۳۷۰ هزار دُز واکسن کرونا وارد کشور شده است.

کیانوش جهانپور در حساب توییتر خود نوشت: «هر هفته محموله‌های واکسن صرفاً از میان ۵ واکسن دارای مجوز مصرف اضطراری به این مجموعه اضافه خواهد شد و برای واکسیناسیون افراد مشمول فاز یک سند ملی واکسیناسیون تا اتمام این فاز استفاده می‌شود و البته مورد VIP نخواهیم داشت!»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

محموله تحویل داده‌شده شامل ۲۰۰هزار دُز، قرار است برای واکسیناسیون کادر درمان در شبکه بهداشتی ایران توزیع ‌شود.

فاصله بین دو دوز واکسن «اسپوتنیک وی» در برنامه واکسیناسیون ایران ۲۱ روز بود که اخیراً بنا بر اعلام وزارت بهداشت به ۲۸ روز افزایش یافت.

علاوه بر محموله‌های خریداری‌شده، چین ۲۵۰ هزار دوز واکسن کرونا به ایران اهدا کرده است.

واکسیناسیون سراسری کرونا در ایران با ۲۰ هزار دوز واکسن اسپوتنیک وی از روسیه در ۲۱ بهمن آغاز شد.

محموله دوم واکسن کرونای روسی اسپوتنیک یک روز پس از تحویل به سفارت ایران در روسیه، ۲۴ بهمن با یک پرواز اختصاصی به تهران فرستاده شد. در آن زمان سفیر ایران در روسیه برنامه ارسال محموله سوم را برای آخر سال اعلام کرده بود.

طبق گفته کاظم جلالی در آن زمان «محموله سوم ۳۰ اسفند ارسال می‌شود و محموله‌های بعدی به همین روال هر دو هفته یک‌بار تا رسیدن به دو میلیون دوز کامل ادامه خواهد یافت.»

مشخص نیست آیا ارسال زودتر از برنامه تعیین‌شده بنا بر درخواست طرف ایرانی بوده است یا خیر.