بیانیه مشترک علی کریمی و مهدی مهدوی کیا برای انتخابات فدراسیون فوتبال

فوتبال برای ما و خیلی از پیشکسوتان، خط قرمز است پس نباید فوتبال قربانی زد و بندهای ناسالم شود

علی کریمی و مهدی مهدوی کیا از بازیکنان سابق تیم ملی فوتبال ایران - ROSLAN RAHMAN / AFP

روز دهم اسفند انتخابات فدراسیون فوتبال ایران برگزار خواهد شد. حضور علی کریمی و مهدی مهدوی‌کیا برای تصدی سمت‌ ریاست و معاونت فدراسیون فوتبال از همین حالا انتخابات اسفندماه را جنجالی کرده است. 

این دو نامزد انتخابات با انتشار بیانیه‌ای مشترک هدف خود را مقابله با فساد و زد وبند‌ها اعلام کردند.

متن کامل بیانیه این دو ملی‌پوش سابق فوتبال ایران به این شرح است:

«بدون تعارف می‌خواهیم برخی مسائل فوتبال ایران را با مردم سرزمین‌مان، از هواداران و عاشقان فوتبالی و پیشکسوتان و رسانه‌ها گرفته تا مدیران فوتبالی اعم از روسای هیات‌ها و مدیران باشگاه‌ها در میان بگذاریم. با این که در هفته‌های گذشته غم از دست دادن دوستان عزیزمان مهرداد میناوند و علی انصاریان قلب ما را شکست و دل ما، خانواده‌هایشان و هواداران قدرشناس فوتبال را به درد آورد، اما ما را در تصمیمان برای ورود به عرصه مدیریت فوتبال و کمک به آینده پرطرفدارترین ورزش ایران مصمم‌تر از قبل کرده است. علی کریمی و مهدی مهدوی‌کیا مانند خیلی از پیشکسوتان فوتبالی که سال‌ها با گوشت و پوست واستخوان‌شان فوتبال را لمس کرده‌اند، خیلی خوب می‌دانیم که فوتبال از معدود دلخوشی‌های مردم این مرز و بوم است؛ مردمانی که با افتخارآفرینی و موفقیت‌های فوتبالی اشک شوق می‌ریزند و در شکست‌ها و ناکامی‌ها روزها افسرده و سرخورده می‌شوند و ما اهالی فوتبال، سال‌ها این غم‌ها و شادی‌ها را از نزدیک شاهد بوده‌ایم و در کنار مردم خندیدیم و اشک ریخته‌ایم. امثال مهدوی‌کیا و کریمی‌ها اعتبارشان را از لطف و محبت همین مردم به دست آورده‌اند و یقینا به خاطر همین لطف مردم بود که بعد از تغییرات اساسی در اساسنامه فدراسیون و فرصتی که فراهم شد تا فوتبالی‌ها هم وارد انتخابات فوتبال شوند، ما نیز مجاب شدیم تا وارد انتخابات ۱۰ اسفند شویم.

از معادلات پشت پرده کاملا آگاهیم اما داوطلب شدیم تا ثابت کنیم انتقادات چند سال گذشته فقط شعار نبوده و با کسی هم حب و بغض شخصی نداریم بلکه معتقدیم این فوتبال باید عاری از فساد و کاملا پاک و شفاف باشد. فوتبال برای ما و خیلی از پیشکسوتان، خط قرمز است پس نباید فوتبال قربانی زد و بندهای ناسالم شود، زد و بندهایی که در آن حق داوران، بانوان، پیشکسوتان، هواداران و استعدادهای ناب و… نادیده گرفته و فقط عده‌ای خاص و بعضا چهره‌های غیرفوتبالی از آن بهره‌مند شوند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

پس ثبت نام کردیم تا بلکه بتوانیم از انتقادهایمان دفاع کنیم و ثابت کنیم نقدهای ما صرفا حرف نیست و حالا که آمده‌ایم شعارمان خیلی واضح و روشن: فوتبال پاک و مبارزه علیه فساد فوتبالی، است. این شعار هیچ تضادی با رایزنی و گفت‌وگو با افراد سالم و دلسوز ندارد چرا که همچنان معتقدیم در این فوتبال ورشکسته با بدهی‌های میلیون دلاری، هستند افرادی که خون دل فوتبال را می‌خورند تا بلکه بتوانند این کشتی به گل نشسته را نجات دهند. برای ما مسیر و نقشه راه با تدوین یک برنامه استراتژیک و مدون مشخص است، برنامه‌ای که به کمک افراد متخصص در حوزه‌های اقتصادی، حقوقی، امور مربوط به داوری و مسائل بین‌المللی و… آماده شده تا هر مدیری که توان حرکت را در چارچوب برنامه تدوین‌شده داشته باشد، ما را همراهی کند. برنامه‌هایی که تمامی فعالیت‌هایش شفاف و روشن است، مسیری که فرد ناسالم نمی‌تواند همراهش باشد و مدیر سالم قادر خواهد بود تا خط پایان ما را همراهی کند. بنابراین مقابل هیچ فرد یا هیاتی گارد بسته نداشته و نداریم مگر این که فردی علاقه‌ای به همراهی در این برنامه شفاف نداشته باشد.

در این برنامه جایی برای ارائه گزارش دروغین وجود ندارد و نمی‌توان با آمار نادرست باشگاه‌هایمان را به سازمان داخلی و خارجی درآمدزا معرفی کنیم در حالی که این فوتبال چه در رده ملی و چه در رده باشگاهی کاملا ورشکسته است. در این برنامه استراتژیک توسعه فوتبال از پایه تا رده‌های بالا در اولویت قرار دارد، به مسائل فوتبال بانوان ریشه‌ای توجه شده و برای داوران مصونیت و استقلال بیشتری در نظر گرفته شده است. پاک‌سازی فوتبال صرفا یک شعار نیست بلکه برای ما یک هدف است، هدفی که با زد و بندهای همیشگی محقق نخواهد شد، چون معتقدیم سرانجام زد و بندهای نادرست ختم می‌شود به قرارداد ننگین با ویلموتس، شعار و عوام فریبی به استفاده از VAR و سوءاستفاده از احساسات هواداران، هدیه دادن پست‌های مختلف به دوستان، وضعیت مبهم و دردآور فوتبال بانوان، مشکلات فراوان ورزشگاه‌ها، بدهی‌های کلان و صدها معضل دیگر. با کریمی و مهدوی کیا یا بدون ما، امیدواریم در انتخابات ۱۰ اسفند فضا همانی نباشد که سال‌ها فوتبال ایران از آن لطمه خورده و در کنار ۸۵ میلیون جمعیت فقط عده‌ای خاص از آن بهره برده‌اند و فوتبال هم قربانی شعارهای بی‌پایه و اساس شده است.»

بیشتر از ورزش