برنامه غذایی عالی برای کاهش وزن و بدن سالم در سال ۲۰۲۱

سال ۲۰۲۱ نوید‌بخش‌تر به نظر می‌آید و بسیاری از ما مشتاق جبران وقت از دست رفته هستیم

رویکرد روانشناختی رفتاری برنامه غذایی «نوم»، آن‌ را از رژیم‌های لاغری سنتی متمایز می‌کند - Pexels

هر سال داستان همین است: روز اول ژانویه با حسن نیت برای تناسب اندام، سالم‌خوری و کنار گذاشتن عادت‌های بد بیدار می‌شوید، اما تا روز ۱۰ ژانویه همه‌ آن‌ها نقش بر آب می‌شود. 

هیچ‌چیز به‌اندازه شکست در آزمونی که خودمان برای خودمان ترتیب داده‌ایم، ناامیدکننده نیست. اگر نتوانیم این کار را برای خودمان انجام دهیم، آیا اصلا از پس این کار برمی‌آییم؟

ژانویه ماه سنگینی است. فشار زیادی روی خودمان می‌گذاریم تا بهترین و دست‌نخورده‌ترین نسخه خودمان باشیم و سال جدید را با لوحی سپید آغاز کنیم، اما این رویکرد اغلب با شکست مواجه می‌شود.

سال نو از بسیاری جهات زمانی مناسب برای شروع دوباره است و بعد از سالی که گذشت، سال ۲۰۲۱ نوید‌بخش‌تر به نظر می‌آید و بسیاری از ما مشتاق جبران وقت از دست رفته هستیم. اما برای این کار لازم نیست خودمان را بازآفرینی کنیم. کافی است ذهنیت‌مان را تغییر دهیم. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

درک روانشناسانه تعدادی از کار‌هایی که انجام می‌دهیم، مانند یک لیوان شرابی که هر شب باید بنوشیم یا غذای ناسالمی که بدن‌‌مان بعد از یک روز کاری سخت می‌طلبد و آنچه ما را تحریک، یا به سمت آن هوس سوق می‌دهد، از همه‌چیز مهم‌تر است. این ‌که بدانیم وقتی موضوع سلامتی پیش می‌آید، چگونه و بر چه اساسی تصمیم‌ بگیریم.

این‌جا است که «نوم» وارد صحنه می‌شود. این برنامه غذایی منحصر‌به‌فرد برای کاهش وزن، مخالف رژیم‌های غذایی سختی است که نه تنها آزار‌دهنده، بلکه اغلب خطرناک و درنهایت ناپایدار هستند. این رژیم توسط روان‌شناسانی طراحی شده است که هدف‌شان مجهزکردن ما به دانش و شعور لازم برای ایجاد تغییرات پایدار و طولانی‌مدت است.

مهمترین درسی که سال گذشته به ما داد، این بود که نیازی نیست بیش از این برای خود محدودیت ایجاد کنیم. کار «نوم» این نیست که با قوانین سختگیرانه، بابت هر قدم اشتباه به ما عذاب وجدان بدهد، بلکه قصد آن، کمک به تکامل روند فکری‌ ما است. شاید به همین دلیل است که برعکس رژیم‌های لاغری دیگر که تا آخر ماه ژانویه به زور دوام می‌آورند، ۸۴ درصد از کاربران، برنامه غذایی شش‌ماهه «نوم» را به سرانجام می‌رسانند.

این برنامه چگونه عمل می‌کند؟

در وهله اول، با علم آغاز می‌شود.

«نوم»  توسط پزشکان و روانشناسان طراحی شده است و با استفاده از یک رویکرد رفتار‌شناختی قدیمی به ما کمک می‌کند تا طرز فکر خود را با خوراک و اندام مناسب انطباق دهیم و ما را به سمت زندگی سالم و متناسب با اهداف شخصی‌ ما، و نه استاندارد‌های زیبایی تعیین شده توسط جامعه، هدایت می‌کند.

در این برنامه، هدف نهایی سلامتی است. کاربران در مورد محرک‌هایی که آن‌ها را به‌سوی انتخاب غذا‌های نادرست سوق می‌دهد، اطلاعات دریافت می‌کنند تا سالم‌خوری به عادت همیشگی آن‌ها تبدیل شود. به جای آن ‌که یاد بگیرند چه بخورند، چگونه خوردن را یاد می‌گیرند.

رویکرد روانشناختی رفتاری برنامه غذایی «نوم»، آن‌ را از رژیم‌های لاغری سنتی متمایز می‌کند و نتیجه می‌دهد. ۶۴ درصد از کاربران، با استفاده از این برنامه غذایی بیش از پنج درصد از وزن خود را از دست دادند، ۶۰ درصد هم بعد از یک سال توانستند وزن خود را ثابت نگه دارند.

مربی‌های واقعی، پشتیبانی حقیقی

«نوم» برنامکی نیست که یک بار آن را باز کنید و بعد کنار بگذارید. «نوم» به هر مشتری خدمات شخصی ارایه می‌دهد. کاربران به مربی‌های آموزش‌دیده در زمینه‌های روانشناسی و تغذیه دسترسی دارند؛ خدماتی که معمولا بسیار پرهزینه هستند. آن‌ها در طول این سفر کاربر را راهنمایی و برنامه‌ای متناسب با اهداف شخصی هر فرد تنظیم می‌کنند.

این برنامه یک گروه پشتیبانی هم دارد و هر فرد می‌تواند تجربه‌ها و نکات مختلف را با افراد دارای شرایط و برنامه غذایی مشابه به اشتراک بگذارند و در تقویت حس مسئولیت به یکدیگر کمک کنند.

حال چه کار باید کرد؟

راستش کار زیادی نمی‌برد. نیازی به شرکت در کلاس‌های آموزشی، خواندن کتاب‌های مختلف، شرکت در جلسات کنترل یا خریدن غذا‌های بی‌مزه نیست. تیم «نوم» می‌داند که چه زندگی‌های پر‌مشغله‌ای داریم و اغلب حتی یک ساعت در روز هم فرصت نمی‌کنیم به خودمان برسیم. این برنامه تنها ۱۰ دقیقه در روز وقت می‌برد و می‌تواند در هر زمان از روز که برای شما مناسب است، انجام شود.

برای شروع، کافی است در برنامک، صفحه غذا‌های دریافتی و فعالیت بدنی را باز کنید و از چالش‌هایی که برایتان تنظیم شده و از دستور‌ غذا‌های سالم و لذیذ و اطلاعات جزیی و ارزشمند بهره ببرید. می‌توانید آن را با برنامک «فیت‌بیت» یا ساعت هوشمند خود همگام‌سازی کنید تا میزان فعالیت شما را هم اندازه بگیرد. هدف، مجازات کردن شما نیست، بلکه این است که زمانی را به مراقبت از خود، با روشی که برایتان راحت‌تر است، اختصاص دهید.

اهداف شما، قوانین شما

هیچ‌چیز بدتر از این نیست که به ما بگویند چیزی را نمی‌توانیم بخوریم. به‌محض آن ‌که یک ماده غذایی در لیست خوراکی‌های ممنوعه قرار می‌گیرد، دیگر نمی‌توانیم به چیزی غیر از آن فکر کنیم. به همین دلیل است که با برنامه غذایی «نوم»  محدودیتی وجود ندارد. هدف، راهنمایی و یادگیری است، نه توبیخ و سرزنش. همین که تصمیم بگیریم زندگی‌ خود را تغییر دهیم، قدم اول بسیار خوبی است. لازم نیست به خاطر یک ایراد آن را از فهرستمان حذف کنیم.

برنامه «نوم» علاوه بر اولویت‌بندی مواد غذایی مغذی، ما را به خوردن میان‌وعده یا «اسنک» تشویق می‌کند (کاری که به‌اندازه موسیقی گوش‌نواز است) و تمام غذاهای موردعلاقه ما را، از همبرگر گرفته تا پیتزا، در منوی خود دارد. از نظر «نوم»، موضوع عدد روی ترازو نیست؛ موضوع این است که احساس خوبی نسبت به خود داشته باشید و به فکر سلامتی‌تان باشید. این ماموریت شما است. یک رویکرد یکسان برای همه نتیجه نمی‌دهد.

درنهایت، قصد، کنترل و ارزیابی میزان مصرف ما است. وقتی فهمیدیم چرا سراغ بعضی از غذا‌ها می‌رویم، می‌توانیم بین خواستن یا صرفا پاسخ به محرک‌های روانی و یا عادت، تمایز ایجاد کنیم و همیشه تغذیه سالمی داشته باشیم. 

از کجا شروع کنیم؟

به تارنمای Noom.com بروید. به پرسش‌نامه‌ای کوتاه در مورد سبک زندگی و دلایل خود برای شروع این برنامه (خواه برای آن ‌که بتوانید پنج کیلومتر بدوید، یا صرفا برای بدن سالمتر و اعتمادبه‌نفس بیشتر) پاسخ دهید.  برنامه غذایی مخصوص شما و کار‌های روزانه‌ای که باید انجام دهید، برایتان ارسال می‌شود؛ پیش به‌سوی سال ۲۰۲۱.

برنامه «نوم» در ماه ژانویه، یک دوره آزمایشی ۱۴روزه  را با تنها به قیمت یک پوند ارایه می‌دهد. برای ثبت‌نام اینجا کلیک کنید.  به قوانین و شرایط توجه فرمایید.

*عضویت جدید تنها برای شهروندان بریتانیا ممکن است. در صورت عدم لغو عضویت پیش از پایان دوره آزمایشی ۱۴ روزه، عضویت خودکار تمدید می‌شود. برای اطلاع از قوانین و شرایط لطفا به

https://web.noom.com/terms-and-conditions-of-use. Promoter: Noom رجوع  کنید.

© The Independent

بیشتر از زندگی